Egen nedladdning (Legimus)

En tjänst för dig som har svårt att läsa tryckt text. Du kan själv ladda ned talböcker via internet med tjänsten Egen nedladdning.

Kvinna som lyssnar på talböcker via sin telefon

Boka tid hos något av biblioteken för att registrera dig och få tillgång till talböcker från Legimus.

Hur fungerar Egen nedladdning?

Myndigheten för tillgängliga medier (MTM)
har ett digitalt bibliotek, som heter Legimus.
Från Legimus kan man ladda ner talböcker till sin dator.
Legimus finns också som app.
Appen finns för de flesta smartphones och surfplattor.
Du kan söka, lyssna och ladda ner talböckerna direkt i appen.


Vem kan få Egen nedladdning?

Du som har en läsnedsättning/svårighet att läsa text.
Exempelvis dyslexi, synnedsättning eller kognitiv funktionsnedsättning.
Du behöver inte visa intyg på detta.
På Legimus.se finns mer information.


Hur får jag Egen nedladdning?

Det finns särskild personal på biblioteken i Borås.
Kontakta ditt närmaste bibliotek eller Stadsbiblioteket
och boka tid för att få tjänsten.
Några bibliotek har också fasta drop-in tider.


Hur kan jag förbereda mig inför besöket?

Är du under 18 år krävs målsmans godkännande.
Avtalet som behöver fyllas i finner du som pdf-fil nedan.

Du behöver en e-postadress.
Vill du använda appen Legimus behöver du kunna ladda ner appar från Playbutik eller Appstore.

Behöver du hjälp eller får problem med Egen nedladdning
kan du alltid kontakta ditt närmsta bibliotek.

Demokonto

Du som är lärare, specialpedagog, logoped eller liknande och har behov att visa talböcker men inte arbetar på bibliotek kan nu använda ett demokonto. Med demokontot  kan man söka efter alla titlar i Legimus. Både på webben och i appen. Kontot är begränsat på så sätt att man endast kan ladda ner ett urval av titlar (se listan i länken).

Kontakta ditt närmaste
bibliotek

Borås Stadsbibliotek

Gustaf Hallquist
E-post: gustaf.hallquist@boras.se
Tfn: 033-35 76 11

Daniel Nilsson
E-post: daniel.nilsson@boras.se
Tfn: 033-35 76 62

Byttorps bibliotek

Tfn: 033-35 76 31

Dalsjöfors bibliotek

Tfn: 033-35 87 50

Fristads bibliotek

Inger Arhusiander
E-post: inger.arhusiander@boras.se
Tfn: 033-35 88 09

Göta bibliotek

Stefan Carlsson
E-post: stefan2.carlsson@boras.se
Tfn: 033-35 37 20

Hässlehus bibliotek

Sanja Letic
E-post:sanja.letic@boras.se
Tfn: 033-35 38 91

Mötesplats Kristinebergs bibliotek

Veronica Molander
E-post: veronica.molander@boras.se
Tfn: 033-35 38 14

Sandareds bibliotek

Annika Samuelsson
E-post: annika.samuelsson@boras.se
Tfn: 033-35 88 72

Sjöbo bibliotek

Tove Alkstrand
E-post: tove.alkstrand@boras.se
Tfn: 033-35 76 34

Trandaredsbiblioteket

Maja Söderman
E-post: maj-lis.soderman@boras.se
Tfn: 033-35 52 28

Viskafors bibliotek

Jesper Swedengren
E-post: jesper.svedengren@boras.se
Tfn: 033-35 89 21